• Duálne vzdelávanie je systém odborného vzdelávania a prípravy na výkon povolania, ktorým sa získavajú vedomosti, schopnosti a zručnosti potrebné pre povolanie. Vyznačuje sa najmä úzkym prepojením všeobecného a odborného teoretického vzdelávania v strednej odbornej škole s praktickou prípravou u konkrétneho zamestnávateľa.

          Systém duálneho vzdelávania sa v podmienkach Slovenskej republiky implementuje od prijatia zákona č. 61/2015 Z. z. o odbornom vzdelávaní a príprave a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ako reakcie na meniace sa potreby trhu a znižovania nezamestnanosti mladých ľudí.
           

          Systém duálneho vzdelávania:
          je významným nástrojom, ktorým možno znižovať nezamestnanosť mladých ľudí, zvyšovať uplatniteľnosť absolventov stredných odborných škôl, pričom jednou z príčin je nesúlad medzi zručnosťami zo stredných odborných škôl a potrebami pracovného trhu, resp. zamestnávateľov,
          jeho nastavenie umožňuje prípravu na povolanie priamo u zamestnávateľa a príprava žiaka zodpovedá potrebám zamestnávateľov.

           

          Úlohou regionálneho školstva je príprava takých absolventov, ktorí počas svojho štúdia na stredných odborných školách nadobudli potrebné vedomosti a praktické zručnosti na plynulý prechod na pracovný trh, na ktorom je čoraz väčší dopyt po odborných zamestnancoch.

          Duálne vzdelávanie je moderný spôsob prípravy na povolanie, v ktorom sa žiak učí, ako premeniť teoretické vedomosti na praktické priamo na pôde zamestnávateľa. Celá praktická príprava sa uskutočňuje, na rozdiel od klasického školského spôsobu výučby, v reálnych podmienkach na pracovisku praktického vyučovania, čo je vždy záruka širšieho rozvoja zručností jednotlivca v súlade s požiadavkami trhu práce. Teoretické vzdelávanie zostáva súčasťou výučby na škole.

          V systéme duálneho vzdelávania si mladý človek overuje teoretické poznatky nie na cvičných prácach, ale priamo pri praktickej činnosti na produktívnych prácach súvisiacich s produkciou u zamestnávateľa.

          Každý žiak pred vstupom na strednú odbornú školu uzavrie učebnú zmluvu so zamestnávateľom, u ktorého bude získavať odborné zručnosti. Súčasťou učebnej zmluvy sú aj podmienky vyplácania podnikového štipendia a ostatného finančného a hmotného zabezpečenia žiaka počas štúdia.