• II. časť

        • III. Vnútorný systém kontroly a hodnotenia


          1. Hodnotenie vzdelávacích výsledkov práce žiakov

               Klasifikáciu a hodnotenie vedomostí a správanie žiakov budeme v súlade s Metodickými pokynmi na hodnotenie a klasifikáciu schválenými MŠ zo dňa 25.5.1994 pod č. 2489/1994 – 211.

          Pri hodnotení a klasifikácii výsledkov žiakov budeme vychádzať z Metodických pokynov na hodnotenie a klasifikáciu žiakov so ŠVVP v bežných základných školách, schválené MŠ-SR rozhodnutím č. 6164/96 – 153 zo dňa 12. decembra 1996 s platnosťou od 1.1.1997 a Metodickými pokynmi na hodnotenie a klasifikáciu žiakov s vývinovými poruchami učenia a správania v základných a stredných školách č. CD -2004 – 12003/23597 -1 095 schválené MŠ –SR dňa 31.8.2004 s platnosťou od 2.9.2004.  Budeme dbať na to, aby sme prostredníctvom hodnotenia nerozdeľovali žiakov na úspešných a neúspešných. Súčasťou výchovno-vzdelávacieho procesu a práce so začlenenými žiakmi je i hodnotenie ich práce, postupov vo vzdelávaní. Začlenení žiaci sú hodnotení známkami podľa odporúčania CPPP, ktoré žiaka diagnostikovalo. Pri hodnotení sa učitelia riadia konkrétnymi odporúčaniami pre daný druh a stupeň postihnutia. Na návrh špeciálneho pedagóga niektorí integrovaní žiaci sú oslobodení od hodnotenia a klasifikácie cudzieho jazyka a hodiny majú nahradené individuálnou surdopedickou a logopedickou starostlivosťou u školského špeciálneho pedagóga. klasifikácie cudzích jazykov, o čom vedenie školy vydá rozhodnutie. Rodičia majú možnosť zúčastňovať sa na vyučovaní spolu so svojím postihnutým dieťaťom, kde mu môžu pomáhať pri získavaní vedomostí. Centrum Effeta napomáha škole pri poskytovaní asistenta učiteľa pre sluchovo postihnuté deti a tlmočníkov posunkového jazyka. Na výchove a vzdelávaní znevýhodnených detí sa podieľa tím pracovníkov školy, a to pedagóg predmetár, školský špeciálny pedagóg, asistent učiteľa, tlmočník posunkového jazyka a rodičia.

          2. Vnútorný systém kontroly a hodnotenia zamestnancov

          Hodnotenie zamestnancov sa bude zakladať na bodovom hodnotení. Body sa budú prideľovať na základe:

          • Pozorovania (hospitácie)

          • Výsledkov žiakov, ktorých učiteľ vyučuje (žiacke súťaže, didaktické testy)

          • Hodnotenia výsledkov pedagogických zamestnancov v oblasti ďalšieho vzdelávania, tvorby učebných pomôcok, mimoškolskej činnosti a pod.

          • Hodnotenia pedagogických a odborných zamestnancov manažmentom školy

           

          3. Hodnotenie školy

          Vlastné hodnotenie školy zameriame na:

          • ciele, ktoré si škola stanovila v Školskom vzdelávacom programe

          • posúdenie toho, ako škola spĺňa ciele, ktoré sú v Štátnom vzdelávacom

            programe

          • oblasti, v ktorých škola dosahuje dobré výsledky, oblasti, v ktorých škola dosahuje slabšie

          Pravidelne budeme sledovať:

          • podmienky na vzdelávanie

          • prostredie – klímu školy

          • priebeh vzdelávania – vyučovací proces - metódy a formy vyučovania

          • úroveň podpory žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami

          • úroveň výsledkov práce školy

          • výsledky vzdelávania

          • riadenie školy

          • spokojnosť s vedením školy a učiteľmi

          Nástroje na zisťovanie úrovne stavu školy sú:

          • dotazníky pre žiakov

          • dotazníky pre absolventov školy

          • analýza úspešnosti žiakov na súťažiach, olympiádach

          • SWOT analýza

           

          IV. Školský učebný plán

           

          Učebný plán pre 1. ročník


          Vzdelávacia oblasť

          predmety

          ŠVP

          Voliteľné

          hodiny

          ŠkVP


          Jazyk

          a komunikácia

          Slovenský jazyk

           a literatúra

          8

          1

          9

          Anglický jazyk


          2

          2

          Matematika

          a práca

          s informáciami

          Matematika

          4


          4

          Príroda

          a spoločnosť

          Prírodoveda

          Vlastiveda

          0,5

          0,5


          0,5

          0,5

          0,5

          Človek a hodnoty

          Náboženstvo

          0,5

          1,5

          2

          Umenie a kultúra



          Výtvarná výchova

          1


          1

          Hudobná výchova

          1


          1

          Zdravie a pohyb

          Telesná výchova

          2


          2

          Spolu


          17

          5

          22

           

          Učebný plán pre 2. ročník

           

          Vzdelávacia oblasť

          predmety

          ŠVP

          Voliteľné

          hodiny

          ŠkVP


          Jazyk

          a komunikácia


          Slovenský jazyk

           a literatúra

          6

          2

          8

          Anglický jazyk


          2

          2

          Matematika

          a práca

          s informáciami

          Matematika

          4


          4

           

          Informatická výchova

          1


          1

          Príroda

          a spoločnosť

          Prírodoveda

          Vlastiveda

          1

          1


          1

          1

          Človek a hodnoty

          Náboženstvo

          1

          1

          2

          Umenie a kultúra

          Výtvarná výchova

          1


          1

          Hudobná výchova

          1


          1

          Zdravie a pohyb

          Telesná výchova

          2


          2

          Spolu


          18

          5

          23

          Učebný plán pre 5. ročník :

           

          Vzdelávacia oblasť

          Predmet

          ŠVP

          Voliteľné

          hodiny

          ŠkVP


           

          Jazyk

          a komunikácia

          Slovenský jazyk

          a literatúra

          5


          5

           

          Anglický jazyk

          3

          1

          4

           

          Matematika

          a práca

          s informáciami

          Matematika

          3,5

          1,5

          5

           

          Informatika

          0,5

          0,5

          1

           

          Človek

          a spoločnosť

          Dejepis

          1


          1

           

          Geografia

          1

          1

          2

           

          Občianska náuka

          1


          1

           

          Človek a príroda

          Biológia

          1

          1

          2

           

          Človek a hodnoty

          Náboženstvo

          1

          1

          2

           

          Umenie a kultúra

          Výtvarná výchova

          1


          1

           


          Hudobná výchova

          1


          1

           

          Zdravie a pohyb

          Telesná a športová

          2


          2

           

          Spolu


          21

          6

          27

          Učebný plán pre 6. ročník :

           

          Vzdelávacia oblasť

          Predmet

          ŠVP

          Voliteľné

          hodiny

          ŠkVP


           

          Jazyk

          a komunikácia

          Slovenský jazyk

          a literatúra

          4


          4

           

          Anglický jazyk

          3


          3

           


          Ruský jazyk

          1


          1

           

          Matematika

          a práca

          s informáciami

          Matematika

          4

          1

          5

           

          Informatika

          0,5

          0,5

          1

           

          Človek

          a spoločnosť

          Dejepis

          1

          0,5

          1,5

           

          Geografia

          1

          0,5

          1,5

           

          Občianska náuka

          1


          1

           

          Človek a príroda

          Biológia

          1

          1

          2

           


          Chémia

          0,5

          0,5

          1

           


          Fyzika

          1

          1

          2

           

          Človek a hodnoty

          Náboženstvo

          1

          1

          2

           

          Umenie a kultúra

          Výtvarná výchova

          1


          1

           


          Hudobná výchova

          1


          1

           

          Zdravie a pohyb

          Telesná a športová

          2


          2

           

          Spolu


          23

          6

          29

           

          Rámcový učebný plán ZŠ sv. Marka v Nitre

                Vzdelávacia oblasť

          Predmet/ročník

          1.

          2.

          3.

          4.

          5.

          6.

          7.

          8.

          9.

          Spolu

          ŠkVP

          ŠkVP  

          ŠVP

                 Jazyk a komunikácia

          slovenský jazyk a literatúra

          9

          8

          8

          8

          4

          4

          4

          5

          5

          55

          49


          anglický jazyk

          2

          2

          4

          4

          4

          3

          4

          4

          4

          31

          21


          nemecký jazyk






          1

          1

          2

          2

          6

          4











          92

          74

          P     Príroda a spoločnosť

          prírodoveda

          0,5

          1

          1

          1






          3,5

          3,5



          vlastiveda

          0,5

          1

          1

          1






          3,5

          3












          7

          6,5

                 Človek a príroda

          fyzika






          2

          2

          2

          1

          7

          5



          chémia






          1

          1

          1

          2

          5

          4



          biológia





          2

          2

          1,5

          1

          1

          7,5

          5,5

          environ. výchova







          0,5

          1

          1

          2,5

          0


          22

          14,5

                Človek a spoločnosť

          dejepis





          1

          1,5

          1

          1

          2

          6,5

          6



          geografia





          2

          1,5

          2

          1,5

          2

          9

          5



          občianska náuka





          1

          1

          1

          0,5

          0,5

          4

          4


          19,5

          15

               Človek a hodnoty

          Náboženstvo

          2

          2

          2

          2

          2

          2

          2

          2

          2

          18

          7,5


          18

          7,5

                Matematika a práca             s informáciami

          matematika

          4

          4

          4

          4

          5

          5

          4

          3,5

          4

          37,5

          33



          informatika

          0

          0

          0

          0

          1

          1

          1

          1

          1

          5

          2,5



          informatická výchova


          1

          1

          1






          3

          3


          45,5

          38,5

                Človek a svet práce

          pracovné vyučovanie




          1






          1

          1



          svet práce







          0,5

          0,5


          1

          1



          technika







          0,5

          0,5


          1

          1













          3

          3

                   Umenie a kultúra

          výtvarná výchova

          1

          1

          1

          1

          1

          1

          1



          7

          7



          hudobná výchova

          1

          1

          1

          1

          1

          1

          1



          7

          7



          výchova umením








          0,5

          0,5

          1

          1


          15

          15

                 Zdravie a pohyb

          telesná výchova

          2

          2

          2

          2

          2

          2

          2

          2

          2

          18

          18


          18

          18

                  Spolu povinná časť


          17

          18

          20

          21

          21

          23

          24

          24

          24


          192

                    Školský vzdelávací program


                     Voliteľné hodiny


          5

          5

          5

          5

          6

          6

          6

          6

          6

          50

          50

                   Spolu : povinná časť

          č        + voliteľné hodiny


          22

          23

          25

          26

          27

          29

          30

          30

          30

          242

          242

           

           

          V. Učebné osnovy

          Podrobné učebné osnovy sú uvedené  v štátnom vzdelávacom programe ako prílohy. Uvádzame len osnovy predmetov doplnené voliteľnými hodinami.

          ISCED 1

          Anglický jazyk
          Charakteristika vyučovacieho predmetu

          Vyučovanie cudzích jazykov sprostredkováva  učiacim sa množstvo jazykových kompetencií tak, aby ich jazyková príprava efektívne zodpovedala požiadavkám občana žijúceho v EÚ.

          Rozvoj a podpora  kompetencií v cudzom jazyku umožňujú učiacim sa  využívať slobodu pracovať a študovať v rámci krajín spoločnej Európy, prispievajú k objavovaniu tých skutočností, ktoré presahujú oblasť skúseností sprostredkovaných materinským jazykom.

          Požiadavky pre vzdelávanie v cudzích jazykov vychádzajú zo spoločného Európskeho rámca pre jazyky, ktorý popisuje úrovne ovládania jazyka.     

          Spoločný názov pre úroveň A1 a A2 je používateľzákladného jazyka (independent learner), čo predpokladá, že učiaci sa ovláda jazyk v základnom rozsahu, čo mu umožňuje opisovať každodenné situácie predvídateľného obsahu, i keď vo všeobecnosti je nútený obsah výpovede obmedziť a hľadať slová. Požiadavky kladené na učiaceho sa predpokladajú jeho uvedomelý  prístup  k osvojeniu si cudzieho jazyka. Táto koncepcia umožňuje učiacemu sa, aby sa na základe vlastného uváženia rozhodol, do akej miery bude cudzí jazyk v budúcnosti používať a sám si zvolil úroveň náročnosti.

          Ciele

          • vzbudenie záujmu o jazyk a kultúru
          • sprostredkovanie základných vedomosti v anglickom jazyku
          • umožnenie  dorozumievať sa v inom jazyku ako vo vlastnom
          • formovanie všestranne rozvinutej osobnosti podporovaním rozvoja schopnosti
          • poznávanie sveta a podporovanie vlastného sebavedomia


          Výchovné a vzdelávacie stratégie

          • rozumie známym každodenným výrazom a najzákladnejším frázam, ktorých účelom je     uspokojenie konkrétnych potrieb, a tieto výrazy a frázy dokáže používať,
          • dokáže predstaviť seba aj iných a dokáže klásť a odpovedať na otázky o osobných údajoch, ako  napríklad kde žije, o ľuďoch, ktorých pozná, a o veciach, ktoré vlastní,
          • dokáže sa dohovoriť jednoduchým spôsobom

           

          Kompetencie

          Podľa Spoločného európskeho referenčného rámca pre jazyky  pri používaní a učení sa jazyka sa rozvíja celý rad kompetencií. Učiaci sa využíva všeobecné kompetencie, ale aj celý rad komunikačných jazykových kompetencií, ktoré spolupôsobia v rozličných kontextoch a v rôznych podmienkach. Zapája sa do jazykových činností, ktoré sa  týkajú  jazykových procesov, pri ktorých si vytvára, alebo prijíma texty vo vzťahu k témam z konkrétnych oblastí. Kompetenciedefinujeme ako súhrn vedomostí, zručností, postojov a hodnôt, ktoré umožňujú osobe konať.

          Všeobecné kompetencie

          sú tie, ktoré nie sú charakteristické pre jazyk, ale ktoré sú nevyhnutné pre rôzne činnosti, vrátane jazykových činností.

          Učiaci sa na úrovni A1 v 1. ročníku rozvíja všeobecné kompetencie tak, aby dokázal:

          • získavať uvedomene nové vedomosti a zručnosti,
          • opakovať si osvojené vedomosti a dopĺňať si ich,
          • uvedomovať si stratégie učenia pri osvojovaní si cudzieho jazyka,
          • pochopiť potrebu vzdelávania sa v cudzom jazyku,
          • udržať pozornosť pri prijímaní poskytovaných informácií,
          • pochopiť zámer zadanej úlohy,
          • účinne spolupracovať vo dvojiciach i v pracovných skupinách,

          Komunikačné jazykové kompetencie

          Komunikačné jazykové kompetenciesú tie, ktoré umožňujú učiacemu sa konať s použitím konkrétnych jazykových prostriedkov.

          Na uskutočnenie komunikačného zámeru a potrieb sa vyžaduje komunikačné správanie, ktoré je primerané danej situácii a bežné v krajinách, kde sa cudzím jazykom hovorí. Komunikačné kompetencie zahrňujú nasledovné zložky:

          Jazyková kompetencia

          • používa iba základný rozsah jednoduchých výrazov, týkajúcich sa osobných údajov a potrieb konkrétneho typu,
          • má základný repertoár slovnej zásoby izolovaných slov a slovných spojení vzťahujúcich sa na dané konkrétne situácie,
          • prejavuje iba obmedzené ovládanie základných gramatických štruktúr a typov viet, ktoré sú súčasťou osvojeného repertoáru,
          • ovláda výslovnosť obmedzeného repertoáru naučených slov a slovných spojení zrozumiteľnú pre rodených hovoriacich, ktorí sú zvyknutí komunikovať s cudzincami,

          Sociolingvistická kompetencia

          • dokáže nadviazať základnú spoločenskú konverzáciu tak, že použije najjednoduchšie spôsoby


          • vyjadrenia zdvorilosti: dokáže pozdraviť aj rozlúčiť sa, predstaviť sa, poďakovať, ospravedlniť sa   

          Pragmatická kompetencia

          - dokáže spájať slová alebo skupiny slov pomocou spojovacieho výrazu,

          - dokáže zvládnuť veľmi krátke izolované a väčšinou vopred naučené výpovede.

          Komunikačné zručnosti

          Komunikačné zručnostinemožno chápať izolovane, pretože sa navzájom prelínajú a dopĺňajú (integrované zručnosti).

          Počúvanie s porozumením

          dokáže rozoznať známe slová a najzákladnejšie slovné spojenia týkajúce sa jeho samého, jeho   rodiny a bezprostredného konkrétneho okolia, keď ľudia hovoria pomaly a jasne, rozumie jednoduchým pokynom, ktoré sú mu pomaly a zreteľne adresované.

          Čítanie s porozumením

          dokáže si pri jednoduchšom informačnom materiály a krátkych, jednoduchých opisoch urobiť predstavu o obsahu, najmä ak má  k dispozícii vizuálnu pomoc.

          Ústny prejav – dialóg

          dokáže komunikovať jednoduchým spôsobom dokáže klásť a odpovedať na jednoduché otázky  z oblasti týkajúcej sa osobnej informácii, používať jednoduché zdvorilostné formulácie ako pozdrav, lúčenie, opýtať sa niekoho, ako sa má, vie predstaviť seba a reaguje, keď ho predstavujú, rozumie každodenným výrazom, ktoré sú zamerané na uspokojenie jednoduchých konkrétnych komunikačných potrieb a vie reagovať na jednoduché informácie, ktoré sa dozvie,

           rozumie otázkam a pokynom, jednoduchému opisu cesty, vie niekoho o niečo požiadať a niekomu niečo oznámiť.

          Ústny prejav –monológ

          dokáže využívať jednoduché slovné spojenia a  opísať seba , miesto, kde žije.

          Prierezové témy

          Dopĺňajú základné témy a ich úlohou je:

          • formovať vzťah žiakov k občanom národov Európy,
          • formovať vzťah k životnému prostrediu,
          • využívať dostupné informačné technológie,
          • viesť žiakov k zodpovednosti v dopravných situáciách.

           

          Prírodoveda

          Charakteristika predmetu

          Predmet Prírodoveda predstavuje úvod do systematizácie a objektivizácie spontánne nadobudnutých prírodovedných poznatkov dieťaťa. Predmet integruje viaceré prírodovedné oblasti ako je biológia, fyzika, chémia a zdravoveda. Oblasti sú integrované predovšetkým preto, lebo cieľom predmetu nie je rozvíjanie obsahu samostatných vedných disciplín, ale postupné oboznamovanie sa s prírodnými javmi a zákonitosťami tak, aby sa u dieťaťa zároveň s prírodovedným poznaním rozvíjala aj procesuálna stránka samotného poznávacieho procesu.

          Vyučovanie je postavené na pozorovacích a výskumných aktivitách, ktorých cieľom je riešenie čiastkových problémov, pričom východiskom k stanovovaniu vyučovacích problémov sú aktuálne detské vedomosti, ich minulá skúsenosť a úroveň ich kognitívnych schopností. Samotné edukačné činnosti sú zamerané na iniciáciu skúmania javov a udalostí, ktoré sú spojené s bezprostredným životným prostredím dieťaťa a s dieťaťom samým. Prostredníctvom experimentálne zameraného vyučovania si deti rozvíjajú pozitívny vzťah k prírode, ale aj k samotnej vede

          Ciele predmetu

          Hlavným cieľom predmetu je rozvíjať poznanie dieťaťa v oblasti spoznávania prírodného prostredia a javov s ním súvisiacich tak, aby bolo samostatne schopné orientovať sa v informáciách a vedieť ich spracovávať objektívne do takej miery, do akej mu to povoľuje jeho kognitívna úroveň. Cieľ je možné bližšie špecifikovať; prírodoveda má deti viesť k:

          • spoznávaniu životného prostredia, k pozorovaniu zmien, ktoré sa v ňom dejú, k vnímanie pozorovaných javov ako častí komplexného celku prírody.
          • rozvoju   schopnosti   získavať   informácie   o prírode    pozorovaním,    skúmaním a hľadaním v rôznych informačných zdrojoch.
          • rozvoju schopnosti pozorovať s porozumením prostredníctvom využívania všetkých
            zmyslov a jednoduchých nástrojov, interpretovať získané informácie objektívne.
          • opisovaniu, porovnávaniu a klasifikácii informácií získaných   pozorovaním.
          • rozvoju schopnosti realizovať jednoduché prírodovedné experimenty.
          • nazeraniu na problémy a ich riešenia z rôznych uhlov pohľadu.
          • tvorbe a modifikácii pojmov a predstáv, ktoré opisujú a vysvetľujú základné prírodné javy a existencie.
          • uvedomeniu    si    potreby    prírodu    chrániť    a k aktívnemu    zapojeniu    sa    do efektívnejšieho využívania látok, ktoré príroda ľuďom poskytuje.
          • poznaniu fungovania ľudského tela,  k rešpektovaniu vlastného zdravia a k jeho aktívnej ochrane prostredníctvom zdravého životného štýlu.

          Čiastkové ciele predmetu

          Jedným z parciálnych cieľov predmetu je efektívny a postupný rozvoj mysleniadieťaťa. Dieťa, ktoré ešte nie je schopné abstraktne myslieť a jeho logické myslenie je zatiaľ nasmerované na konkrétnu realitu (empíriu) je systematicky vedené tak, aby získalo čonajviac  empirického   materiálu   o všeobecných   prírodných  javoch   a aby  sa   na  týchto konkrétnych javoch postupne učilo základným logickým operáciám. Prvý a druhý ročník Prírodovedy je preto zameraný najmä na aktívnu manipuláciu s materiálmi, s ktorými sa deti bežne stretávajú.  Deti sú vyučovaním usmerňované k skúmaniu čiastkových aspektov bežných situácií tak, aby:

          -   sa rozvíjala ich schopnosť pozorovať detaily vzhľadom na celok (s čím neskôr súvisí schopnosť syntézy),

          -    sa naučili porovnávať (s čím neskôr súvisí schopnosť dedukcie),

          -    sa naučili identifikovať premenné skúmanej situácie (s čím neskôr súvisí  schopnosť tvorby testov hypotéz a predpokladov),vedeli identifikovať podstatné znaky objektov a ich premenlivé znaky (s čím neskôr súvisí

               schopnosť identifikovať výnimku alebo pravidlo),

          -  sa učili zovšeobecňovať vyslovovaním záveru z niekoľkonásobných  pozorovaní (s čímneskôr súvisí schopnosť aplikovať osvojené vysvetlenie na podobné javy a modifikovať ho, ale aj schopnosť indukcie),

          -   sa naučili vyjadrovať svoje predstavy o javoch slovom a obrazom (s čím neskôr súvisíschopnosť modifikácie predstáv abstraktnou manipuláciou - analýzou javu s imaginárnym druhým ja - využitie egocentrickej reči ako prostriedku myslenia),

          -   si rozvíjali schopnosť argumentácie s využívaním kauzality (s čím neskôr súvisí schopnosťtvoriť hypotézy opodstatnené vlastnou teóriou), dokázali zdieľať svoje predstavy s vrstovníkmi v pracovnej skupine (s čím neskôr súvisí schopnosť efektívnej kooperácie).

          Rozvoj kognitívnych schopností dieťaťa je prvoradým cieľom, s ktorým sa neoddeliteľnespája rozvoj poznatkového

           systému dieťaťa v oblasti prírodných vied. Deti sú vedené vo vzdelávacom procese tak, aby:

          • si správne naplnili avzájomne poprepájali základné prírodovedné pojmy, ktoré charakterizujúbežne pozorované skutočnosti pochopiteľné v ich veku (s čím neskôr súvisí schopnosť flexibilnejšieho používania pojmov) - napríklad čo je koreň, stonka, list, kvet - ako spolu súvisia a prečo
          • si osvojili vybrané vedecké pojmy, na ktorých je možné rozvíjať prírodovedné schopnosti (sčím neskôr súvisí schopnosť abstrakcie) napr. čo je to magnetizmus, svetlo, zvuk, farba

          -   si   osvojili   základy   vedeckej   terminológie   a vedeli   ju   odlíšiť   od   bežnej,   nevedeckejkomunikácie (s čím neskôr súvisí chápanie vedeckej systematiky), napríklad názvy rôznych druhov rastlín a živočíchov,

          -  si osvojili vedomosti o vzťahoch živej a neživej  prírody (s čím neskôr súvisí chápanieekologických a environmentálnych      problémov),     napríklad      potravové      reťazce, ekosystematické vzťahy,...

           -  si modifikovali obsahy vybraných pojmov, ktoré majú v bežnom živote nevedecký obsah (sčím neskôr súvisí lepšia schopnosť modifikovať obsahy iných pojmov ako aj schopnosť rozširovať a naopak zužovať aplikovateľnosť pojmov na javy a predmety) - napríklad pojmy rozpúšťanie a roztápanie, hmotnosť, príťažlivosť, ...

          Spolu s rozvojom poznatkového systému a spôsobov jeho obohacovania a modifikácie súvisíaj rozvoj špecifických postojov, ktoré vedú dieťa k uvedomelejšiemu využívaniu svojich vedomostí. Učiteľ svojim správaním a najmä spôsobom myslenia vplýva na postoje dieťaťa. U dieťaťa sa tak v postojovej oblasti rozvíjajú nasledovné charakteristiky: Dieťa dokáže vnímať spojitosť jeho prírodovedných poznatkov a vedy ako takej (prejaví sa najmä motiváciou k poznávaniu). Dieťa   chápe   význam   vedy   pre   každodenný   život   a objektívne   posudzuje   pozitívne a negatívne vplyvy vedy a jej produktov na prírodu a celkové životné prostredie (prejaví sa najmä dokonalejším chápaním vedeckej práce). Dieťa citlivo pristupuje k živej prírode (prejaví sa najmä praktickým prístupom k živým organizmom).


          Dieťa vie,  že  každá  skutočnosť je vysvetliteľná  (prejaví  sa  najmä  ústupom  fantáziea preferenciou logických princípov myslenia). Dieťa   dokáže   meniť   svoje   predstavy   o skutočnosti,   ak   je   ovplyvňované   logickou argumentáciou (prejaví sa najmä rozvážnosťou a zdravým úsudkom v diskusiách). Rozvoj poznatkového systému, rozvoj spôsobov nadobúdania a modifikácie poznatkov a rozvoj špecifických postojov majú v edukačnom pôsobení učiteľa vzájomne ekvivalentnú hodnotu a postavenie. Dieťa nezískava len poznatky, ale postupne sa stáva prírodovedné gramotným.

          Hodnotenie predmetu:

          Podstatou kontroly a hodnotenia je zisťovanie vedomostí ,schopností, zručností a postojov žiaka podľa cieľa výučby. V súčasnosti pri práci s učebnicou pre 1.ročník v predmete Prírodoveda je ponúkaných viacero možností hodnotenia.

          Moderné kontrolné a hodnotiace činnosti majú najmä rozvíjajúci charakter, pretože do hodnotenia je zapájaný aj žiak, ktorý sa stáva viac subjektom ako objektom hodnotenia. Okrem rozvoja  personálnej kompetencie  žiak nadobúda  hodnotiace kompetencie v troch oblastiach:

          1. vie hodnotiť seba,
          2. vie hodnotiť svet,
          3. vie prijať hodnotenie iných.

          Žiaci dokážu sami hodnotiť svoju prácu  súbormi symbolov, ktoré táto moderná učebnica ponúka. Pri práci s pracovným zošitom je vhodné používať slovné hodnotenie. Takýto druh rozvíja osobnosť žiaka a pomáha mu lepšie odstrániť nedostatky.

          Učebné zdroje:

          PaedDr. Lucia Žigová, Mgr. Adriana Jančichová, Doc. PaeDr. Alena Doušková, PhD. Prírodoveda  pre 1.ročník základných škôl- pracovný zošit ISBN 978-80-7158-902-0